• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 71
Плусинфо19:45 13 февруари 2018 ● Прочитано 1905

Владата на денешната седница ги усвоила измените и дополнувањата на Уредната за критериуми за субвенционирањето на тутунот.

Со нив, како што соопштија оттаму, почнувајќи од реколтата 2017 година, тутунарите ќе добиваат повисоки субвенции со што се очекува да се стимулира производството на квалитетен тутун.

Одлуката се однесува на целокупната количина тутун според категориите и типовите опфатени со уредбата.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Бектеши бара да се забрза донесувањето на законот за финансиска поддршка на инвестициите

Сакам да ги повикам сите пратеници што побрзо да го гласаат овој закон бидејќи е во интерес бизнис заедницата.

Владата почнува процедура за трет мобилен оператор

Зборуваме за мрежен оператор, а не за виртуелен за што се потребни сет на мерки, напори и измени на некои подзаконски акти, рече Манчевски

Поддршка за компаниите да се вклучат во локалниот економски развој

Со грантови и техничка поддршка треба да се овозможат услуги за микро, мали и средни претпријатија (ММСП) и стартапите.

Стоби Флипс - Прв македонски бренд во вселената

Флипсот беше лансиран на 36 000 метри и целиот пат до орбитата на Земјината топка е регистриран во видео запис.

Сугарески - Жбогар: Изградбата на автопатот Демир Капија - Смоквица во предвидените рокови

На средбата се разговарало и за изградба на железницата на Коридор 8, проектот за реконструкција на 10-те железнички станици на Коридор 10.

НАЈЧИТАНИ