• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 71
МИА19:30 13 февруари 2018 ● Прочитано 3090

Фудбалерот на Барселона, Филипе Кутињо започнал постапка за вадење на португалски пасош. На тој начин ќе ослободи квота за странец кој не е од ЕУ во тимот на Ернесто Валверде.

Во моментов во Барселона играчи кои не доаѓаат од членки на ЕУ, се Јери Мина и Паулињо.

Португалскиот закон дозволува ако еден од двајцата членови на едно
семејство има пасош од земјата и неговиот брачен партнер може да добие државјанство на Португалија.

Кутињо и неговата сопруга Ајне се венчаа на 12 декември 2012 година, а таа има и португалски пасош.

Постапката на Кутињо е истата со која Луис Суарез се послужи за да извади италијански пасош пред неколку години. Неговата сопруга, Софија Балби потекнува од Апенините.

Се очекува португалскиот пасош на Кутињо да и овозможи на Барселона да го финализира трансферот на Артур од Гремио. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Давитков: Без калкулации, одиме на победа

Натпреварот ќе се одигра в недела (25 февруари) во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 20.15 часот.

Торес може да заврши во Кина

Напаѓачот сепак нема желба да заигра во Кина и сака да остане во Мадрид барем до јуни, кога му истекува договорот.

Инсиње: Тренерот на Лајпциг ми праќаше бакнежи

Иако Наполи во Германија победи со 2:0, поради поразот од 3:1 од првиот натпревар остана без осминафинале во Лига Европа.

Срна доби 17-месечна суспензија

Фудбалерот на Шахтјор бил позитивен на допинг тестот направен по натпреварот со Наполи во Лигата на шампионите на 22 март минатата година.

Ѓоковиќ го тужеше Рио, сега бразилските власти го тужат Ноле

Српскиот тенисер во 2016 година ги тужеше бразилските власти за долг од 650 илјади долари.

НАЈЧИТАНИ