• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 70
МИА16:49 13 февруари 2018 ● Прочитано 2595

Меѓународниот олимписки комитет нема да бара од голманките на националниот хокеарски тим на САД да ги заменат шлемовите. Алекс Ригсби и Никол Хенсли ја имаат „Статуата на слободата“ на своите шлемови, еден од најпопуларните американски симболи, што предизвика доста шпекулации.

Правилото бр. 50 на МОК гласи дека се забранети сите демонстрации и политичка, религиозна или расистичка пропаганда на сите објекти, настани или било какви места, кои се поврзани со Олимпијадата, како и дека никакви предмети не можат да содржат зборови или делови од текстови од национални химни, како и мотивациски или политички пораки.

Портпаролот на американскиот комитет сепак потврди дека МОК дал дозвола и нема да бидат казнети Американките поради „Статуата на слободата“.

Во првиот натпревар на голот на репрезентацијата на САД беше Маделин Руни, а освојувачките на сребрените медали од последната Олимпијада ја победија Финска со 3:1.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Давитков: Без калкулации, одиме на победа

Натпреварот ќе се одигра в недела (25 февруари) во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 20.15 часот.

Торес може да заврши во Кина

Напаѓачот сепак нема желба да заигра во Кина и сака да остане во Мадрид барем до јуни, кога му истекува договорот.

Инсиње: Тренерот на Лајпциг ми праќаше бакнежи

Иако Наполи во Германија победи со 2:0, поради поразот од 3:1 од првиот натпревар остана без осминафинале во Лига Европа.

Срна доби 17-месечна суспензија

Фудбалерот на Шахтјор бил позитивен на допинг тестот направен по натпреварот со Наполи во Лигата на шампионите на 22 март минатата година.

Ѓоковиќ го тужеше Рио, сега бразилските власти го тужат Ноле

Српскиот тенисер во 2016 година ги тужеше бразилските власти за долг од 650 илјади долари.

НАЈЧИТАНИ