• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 68
МИА16:03 13 февруари 2018 ● Прочитано 2516

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) пријави загуба од речиси 100 милиони долари за календарската 2017 година.

Според финансиските извештаи, во ИОК минатата година влегле 523.4 милиони долари, најголем дел од нив, 493.2 милиони се генерирани од партнерската програма за спонзорство на ИОК, а приходите од неа бележат раст од околу 20 проценти за една година.

Најмногу средства од програмата за развој добиле САД – 91,6 милиони долари, додека сите останати Олимписки комитети заедно имале можност за користење на 77,9 милиони долари.

Сепак, треба да се нагласи дека во ИОК не се изненадени ниту загрижени од негативните показатели, бидејќи 2017-та не беше олимписка година.

Значително подобри финансиски резултати ИОК очекува оваа година, бидејќи Игрите во Пјонгчанг ќе донесат дополнителни приходи, вклучувајќи ги и средствата од телевизиските права. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Давитков: Без калкулации, одиме на победа

Натпреварот ќе се одигра в недела (25 февруари) во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 20.15 часот.

Торес може да заврши во Кина

Напаѓачот сепак нема желба да заигра во Кина и сака да остане во Мадрид барем до јуни, кога му истекува договорот.

Инсиње: Тренерот на Лајпциг ми праќаше бакнежи

Иако Наполи во Германија победи со 2:0, поради поразот од 3:1 од првиот натпревар остана без осминафинале во Лига Европа.

Срна доби 17-месечна суспензија

Фудбалерот на Шахтјор бил позитивен на допинг тестот направен по натпреварот со Наполи во Лигата на шампионите на 22 март минатата година.

Ѓоковиќ го тужеше Рио, сега бразилските власти го тужат Ноле

Српскиот тенисер во 2016 година ги тужеше бразилските власти за долг од 650 илјади долари.

НАЈЧИТАНИ