• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 71
МИА16:00 13 февруари 2018 ● Прочитано 2179

Посебна комисија формирана од општина Гевгелија, почна акција за утврдување на бројот и квалитетот на леглата што ги издаваат физички лица сопственици на куќи и станови за издавање.

- Сознанието дека е голем бројот на издавачи на соби кои на многуте гости и транзитни туристи низ Гевгелија им нудат ноќевање, а речиси ниеден од нив со исклучок на хотелските капацитети, не ги пријавува леглата, беше повод за почеток на акцијата затоа што тие не се категоризирани, а издавачите воопшто не се запишани во Регистарот на физички лица издавачи на соби - велат од Комисијата.

Физичките лица, согласно Правилникот за категоризација, треба да исполнат одредени услови за стандардот на собите и понудениот комфор, посочија од Комисијата. Врз основа на поднесено барање надлежната комисија ќе им издаде решенија по што на објектите ќе треба да постават табли за нивна категоризација и јавно означување.

Приватните издавачи на соби имаат обврска да плаќаат туристичка такса од 40 денари по ноќевање од кои 80 отсто на општинската буџетска сметка, а 20 отсто на буџетот на Република Македонија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Бектеши бара да се забрза донесувањето на законот за финансиска поддршка на инвестициите

Сакам да ги повикам сите пратеници што побрзо да го гласаат овој закон бидејќи е во интерес бизнис заедницата.

Владата почнува процедура за трет мобилен оператор

Зборуваме за мрежен оператор, а не за виртуелен за што се потребни сет на мерки, напори и измени на некои подзаконски акти, рече Манчевски

Поддршка за компаниите да се вклучат во локалниот економски развој

Со грантови и техничка поддршка треба да се овозможат услуги за микро, мали и средни претпријатија (ММСП) и стартапите.

Стоби Флипс - Прв македонски бренд во вселената

Флипсот беше лансиран на 36 000 метри и целиот пат до орбитата на Земјината топка е регистриран во видео запис.

Сугарески - Жбогар: Изградбата на автопатот Демир Капија - Смоквица во предвидените рокови

На средбата се разговарало и за изградба на железницата на Коридор 8, проектот за реконструкција на 10-те железнички станици на Коридор 10.

НАЈЧИТАНИ