• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 70
Плусинфо13:24 13 февруари 2018 ● Прочитано 4204

Градежен инвеститор од Њујорк мора да плати 6,7 милиони долари на 21 цртач на графити, откако ги уништил нивните дела насликани на згради, одлучи судот.

Пресудата е разрешница на спор започнат во 2013 година, кога градежниот инвеститор Џери Волкоф ги отстранил уметничките графити што биле насликани на ѕидовите на станбен комплекс што тој го поседувал.

Тој зградата ја претворил во комплекс со луксузни апартмани во 2014 година.

Но, уништените дела не биле обични улични графити, туку биле дел од нешто што уметниците го нарекувале најголемиот музеј на графити на отворено и го тужеле изведувачот врз основа на законот што штити јавна уметност со признаен статус, создадена на нечиј имот.

Пресуда, образложение

Во ноември судијата пресудил во полза на уметниците, а сега тој ја соопштил и конечната одлука и надоместот за уништување на нивните дела. Судијата Фредерик Блок изјавил дека ѕидовите со графити биле пребојадисани додека траела судската парница.

- Доколку Џери Волкоф не ги уништел графитите додека ги добиел дозволите, судот не би нашол дека тој дејствувал намерно - објаснил судијата.

Профит пред уметност

Волкоф е сопственик на зградите од 1971 година и тој бил човекот што првично им дал дозвола уметниците да сликаат графити на ѕидовите во 2002 година.

Но, пазарот на недвижнини во Њујорк почнал да „цвета“ и околината на зградите не била исклучок. Тогаш Волкоф решил да заработи од својот имот со претворање на објектите во луксузни апартмани и одлучил дека уметноста на цртањето графити, повеќе не припаѓа на тие ѕидови.

Искреност или лицемерие?

Џери Волкоф изјавил дека многу му било тешко што таква уметност требало да биде отстранета.

- Ви кажувам, не само што ми се допаѓаше она што го сработија, туку го обожавав. Плачев утрово, ви се колнам - изјавил Волкоф за „Њујорк тајмс“ во 2013 година.

Многу жители од околината, како и портпаролката на уметниците, Мери Флажел, изјавиле дека потегот на Волкоф бил убиство на уметноста.

- Ова е трагедија. Доколку работите не одат како што тој сака, тој ги презема нештата во свои раце - изјавила Мери.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Водителката го осигурала задникот на 80.000 евра, на него „паѓаат“ најпознатите фудбалери

Има повеќе од два и пол милиони следбеници на Инстаграм, а нејзините снимки на Јутјуб имаат повеќе од два милиони прегледи.

Ѓоковиќ го тужеше Рио, сега властите одговорија со контратужба против тенисерот

Доаѓањето на најдобиот српски спортист во Рио го организирале две компаниии – „Деки 10“ и „Адма Евенти“.

Конфискуван имот на вдовицата на Пабло Ескобар

Пабло Ескобар, кој со години беше најбараниот човек во Колумбија, беше убиен во декември 1993 година.

Ништо не може да го спречи роботот да ја исполни својата цел (ВИДЕО)

За движењата на роботот е задолжен софтвер, кој му овозможува да го усогласува неговото однесување во однос на пречките.

Во стан во Буенос Аирес пронајдени над 200 змии

За овој случај осомничено е едно лице, а змиите по ветеринарните прегледи ќе бидат вратени во нивните природни живеалишта.

НАЈЧИТАНИ