• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 70
Плусинфо13:21 13 февруари 2018 ● Прочитано 4886

Еднаш одамна, во далечната земја наречена Босна и Херцеговина, група пријатели одлучија да оформат бенд. Но тоа не беше обичен бенд и тој не се создаваше во обични околности. Навистина, покрај локалните балкански вкусови, музичките влијанија доаѓаа од целиот свет (ска, панк, реге, електронски, хип-хоп), но тогаш и таму, музиката сѐ уште не постоеше како индустрија, се случуваа само по неколку концерти годишно и немаше простор за културен или за политички израз меѓу младите. Всушност, целиот регион го зафати длабока морална и егзистенцијална стагнација. Од тоа опкружување се роди „Дубиоза колектив“.

Денес, 15 години подоцна, „Дубиоза колектив“ го претставува својот прв документарен филм насловен „Филм за деца и возрасни“.

- Филмот е во еден дел директно поврзан со создавањето и снимањето на албумот, кој се вика „Песнички за деца и возрасни“, па некако беше логично филмот да се вика „Филм за деца и возрасни“. За оние што се помлади од 12 години, сакаме да кажеме дека филмот не е во категорија за „родителски надзор“, можат слободно да го гледаат – изјавуваат од „Дубиоза“.

Ова не е филм што се занимава со оформувањето на бендот, туку пред сѐ ја раскажува приказната за создавањето на последниот албум, како настанале соработките со гостите на албумот и уште многу интересни ситуации.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Тексас“ на Скопје колинг 2018!

Пејачката Шарлин Спитери ги носи во Скопје сите свои хитови: „Say What You Want“, „Inner Smile“, „I Don`t Want A Lover“, „Summer Sun“...

Најголемиот фаворит за Оскар е плагијат?

„Обликот на водата“, конкурент за Оскарите за најдобар филм, доби тужба за плагијат.

Кили на сцената, „Вардар“ во срцето, „Бубамара“ лази по политичарите

Пред ценетиот публикум, како што милува да каже, заради подобар живот се врати Кили, кој што изјави дека му е мило што е дома.

Покрената истрага против Тони Цетински

Поради несреќата која се случила лани и во која маж загина, органите покренале истрага против Тони Цетински.

Се ожени таткото на Џастин Бибер

Челзи покажа фотографија од специјалниот ден на која напиша: „Вчера беше најневеројатен ден. Се венчав со мојот најдобар пријател! Те сакам“.

НАЈЧИТАНИ