• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 68
Плусинфо11:00 13 февруари 2018 ● Прочитано 5780

Издавачката куќа „Бата прес“ го објави „Камениот мост“ од рускиот писател Александар Терехов - историски роман - документарно сведоштво за СССР во времето на Сталин. Делото од руски на македонски јазик го преведе д-р Максим Каранфиловски.

Авторот на романот се заинтересирал за едноставноста и нелогичноста на трагичната приказна за Володја Шахурин и Нина Уманскаја „московските Ромео и Јулија“ од 1943. Тој почнува да истражува и да копа по стари документи и лични сведоштва... И доаѓа до вистината за еден настан и за животот и настаните во СССР во Втората светска војна и потоа.

- „Камениот мост“ е детална историска реконструкција на сталинистичката ера, од перспективата на една седумгодишна истрага за случајот што Сталин го нарекол „волчиња“, соопшти издавачот.

Александар Михаилович Терехов (1966) дипломирал новинарство на Московскиот државен универзитет. Работел како репортер за културната рубрика и уредник од весниците „Огонек“ и „Столица“, а од 1999 година е генерален директор на издавачка куќа „Јас читам“. Напишал повеќе книги, а за „Камениот мост“ го добил второто место за наградата Руски букер (Најдобра книга). Преведен е на англиски, италијански, унгарски и на други јазици.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Критиката - актуелни аспекти“ - трибина на Институтот за македонска литература

За квантитетот на изданија на критики кај нас мерило е бројот на книги што конкурираат за наградата на ДПМ за критика и есеистика „Димитар Митрев“.

Промовирана нова музејска едукациска алатка „Аферата Мис Стон“

Станува збор за интерактивна 3Д веб-сцена наменета за учениците од основното и средното образование и за сите кои сакаат да научат за овој настан.

Симфонски концерт за деца со Македонската филхармонија и Ивце Пивце

Мисијата е, велат од Фихармонија, преку класичната музика, но и преку еко приказната, да влијае врз образованието на децата.

Вработениот во кабинетот на Валмир Азири нема да добие 11.000 евра, проектот е повлечен

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски тврди дека по реакциите на јавноста самите учесници на конкурсот ги повлекле своите проекти...

„Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ преведен на македонски

Романот „Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ е добитник на НИН-овата награда за роман во 2004 година и наградата Златен сончоглед за 2004 година.

НАЈЧИТАНИ