• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 68
Плусинфо10:51 13 февруари 2018 ● Прочитано 6177

Оваа недела, во Општина Карпош се спроведува голема еколошка акција за чистење на зеленилото и на јавните површини меѓу зградите, т.н блоковско зеленило. Комуналните служби на Општината, во соработка со ЈП „Паркови и зеленило“ во наредните денови интензивно ќе бидат присутни на терен со цел што поефикасно да се отстрани отпадот низ населбите на локалната самоуправа.

Денеска, на вториот ден од оваа целонеделна еко – акција во Карпош, присуствуваа градоначалникот на Општината Стефан Богоев, претседателката на Советот на Град Скопје Љубица Јанчева и директорот на ЈП „Паркови и зеленило Ардијан Муча.

Градоначалникот на Карпош Стефан Богоев посочи дека оваа акција е само вовед, односно најава за почеток на т.н. „зелената офанзива“ која ќе се случи веќе на пролет.

- Целта е темелно да го исчистиме Карпош и да се подготвиме за вистинско разеленување на Општината на пролет. Тоа значи оплеменување на неуредените зелени површини меѓу зградите, засадување нови садници и цвеќиња, како и поставување на урбана опрема која ќе овозможи поголема атрактивност и удобност за сите граѓани. За таа цел и комуналните служби на Општина Карпош работат со уште поголем интензитет за тековно одржување на хигиената и чистотата во Општината - рече Богоев.

На денешната еко акција во Карпош 4, ретседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева рече дека Град Скопје со своите комунални служби посветено работи на зголемување на јавното зеленило.

- Освен тоа, земајќи предвид дека една од причините за загадување на воздухот е отпадот низ парковите и улиците, нашата цел е чистењето на градот да се практикува во континуитет, што би резултирало со тоа парковите и улиците во градот Скопје да бидат постојано чисти - нагласи Јанчева.

Акцијата во Карпош е продолжение на големата акција за чистење на Градот и враќање на изгубеното зеленило, а на подрачјето на оваа локална самоуправа ќе трае до крајот на неделата.

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Градот Скопје ќе помогне со 7 милиони денари за нов живот на езерото Треска

Од буџетот за 2018 година ќе се одвојат 3.000.000 денари, в година се планирани два милиони денари и од буџетот за 2020 уште два.

Богдановиќ и еснафот на Старата скопска чаршија потпишаа меморандум за соработка

Целта е заеднички да се делува во јакнење на меѓусебните односи и да се подобруваат условите за работа на занаетчиството.

Дефект на трафостаница остави делови од Скопје без вода и струја

Од ЕВН Македонија за МИА изјавија дека изводот кој бил опожарен зафатил и дел од соседната електроенерегетска опрема.

Богоев најави санкции за сите што го загадуваат Кејот на Вардар

Како една од првите критични локации е посочен Кејот на Вардар, односно мостот „Газела”, каде што честопати локалното население создава депонија.

На местото на Ќосето - дрво со плочка „Секој има исто право на праведно и јавно судење“!

Скопскиот градоначалник рече дека со отстранување на споменикот, започнува справувањето со проектот „Скопје 2014“.

НАЈЧИТАНИ