• 23 февруари 2018
  • Вести денес: 70
МИА08:57 13 февруари 2018 ● Прочитано 5548

Со проекција на шпанскиот дебитантски филм „Лето 1993“ на Карла Симон, вчеравечер во Кинотеката на Македонија беше отворена ретроспективна програма на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“.

Во рамки на програмата се прикажуваат четири дебитантски долгометражни филмови од Шпанија, Америка, Костарика и Холандија. Филмовите беа дел од меѓународната селекција за награди на „Киненова“ во 2017 година.

Вечер на програмата е „Колумбус“, следната проекција е на 18 февруари - „Звукот на нештата“, а ќе заврши со „Квалитетно време“.

- Фестивалот оваа програма ја прави во соработка со Кинотеката како уште една можност за гледачите кои не успеале да ги погледнат овие филмови за време не премиерните прикажувања или кои сакаат да ги погледнат повторно, соопшти организаторот.

Настанот е поддржан од амбасадите на Шпанија и Холандија во Македонија. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Промовирана публикацијата „Римски театар-Скупи“

Публикацијата е обемен, квалитетен и драгоцен придонес за археолошката наука.

„Критиката - актуелни аспекти“ - трибина на Институтот за македонска литература

За квантитетот на изданија на критики кај нас мерило е бројот на книги што конкурираат за наградата на ДПМ за критика и есеистика „Димитар Митрев“.

Промовирана нова музејска едукациска алатка „Аферата Мис Стон“

Станува збор за интерактивна 3Д веб-сцена наменета за учениците од основното и средното образование и за сите кои сакаат да научат за овој настан.

Симфонски концерт за деца со Македонската филхармонија и Ивце Пивце

Мисијата е, велат од Фихармонија, преку класичната музика, но и преку еко приказната, да влијае врз образованието на децата.

Вработениот во кабинетот на Валмир Азири нема да добие 11.000 евра, проектот е повлечен

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски тврди дека по реакциите на јавноста самите учесници на конкурсот ги повлекле своите проекти...

НАЈЧИТАНИ