• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
МИА14:21 14 јануари 2018 ● Прочитано 5300

 Во селото Мокриево, во општина Ново Село, се одржаа традиционалните „Странчинарски игри“. Почетокот беше означен со палењето на големите маалски огнови, кои го симболизираат новото сонце што треба да изгрее и да ги осветлува луѓето во новата година.

На местото каде што се палат огновите доаѓаат и странчинарите. Тие со тропањето на нивните ѕвонци и страшните маски треба да ги истераат лошите сили, а потоа тргнуваат во меѓусебна борба со таканаречените кал’чки за поделба на селото, по што почнуваат со просење по куќите.

Древниот обичај налагал да ја посетат секоја куќа, а собраните подароци и храна ги делеле на сиромашните. Во денешно време сета храна што странчинарите ја собираат низ селото на крај се собира на едно место и од неа се подготвува голема гозба со качамак и колбаси за сите учесници и присутни гости.

На годинашниве игри учествуваат карневалски групи од Петрич (Бугарија), од селото Ратево (Берово) и локални групи. Тие денес продефилираа во центарот на селото.

Манифестацијата се одржува со финансиска помош на општина Ново Село 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Конференција на министрите за култура во Давос: За култура во срцето на урбаното планирање

Во фокусот се заклучоците за Декларацијата која го промовира концептот на култура на изградба Баукултур (Baukultur).

Балет за деца „Снежана и седумте џуџиња“ во МОБ

Во последните два дена од месецов, како и на 2 февруари, ќе биде изведен балетот „Оревокршачка“ од Чајковски.

Последниот дел од трилогијата „Лавиринт“ во кината низ Македонија

Според режисерот Бол, ова е најголем филм кој го имаат досега направено и воедно најкомплицираниот.

„Писателот оддалеку“ на Владан Матијевиќ преведен на македонски

Владан Матијевиќ (1962) е меѓу најнаградуваните современи српски писатели – добитник е на највисоките книжевни награди во Србија.

НАЈЧИТАНИ