• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо14:13 14 јануари 2018 ● Прочитано 4574

Претседателот на Франција Емануел Макрон смета дека францускиот леб багет треба да биде на листата на светско културно наследство на УНЕСКО.

„Багетот предизвикува зависност во целиот свет“, вели Макрон, поддржувајќи ги националните пекарници.

Целта на УНЕСКО е да ја спаси традицијата од глобализација, а нивниот Одбор за заштита на нематеријални културни наследства се состанува секоја година за да ги процени номинациите од целиот свет. На идејата за сместување на францускиот багет на оваа листа пекарите дојдоа откако на листата беше ставена пицата од Неапол.

Француските пекари велат дека не само името и обликот, туку и рецептот и состојките треба да се зачуваат.

„Мора да ја сочуваме изворноста на багетот и нашата вештина. Затоа лебот багет треба да биде на листата на културно наследство на УНЕСКО“, рече Макрон по состанокот со група француски пекари.

Традиционалниот багет во Франција е заштитен со закон од 1993 година. За сите критериуми да бидат исполнети багетот мора да биде направен од само четири состојки: пченично брашно, вода, квасец и сол.

Тестото не смее да се смрзнува. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

НАСА откри тунели на Месечината

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол.

НАСА објави слики од наоблачениот јупитер

Леталото се наоѓало веднаш над јужниот пол на планетата, што значи дека успешно ги снимило нејзините различни слоеви од долу нагоре.

Ѝ наплаќаат станарина на својата петгодишна ќеркичка

Мојата петгодишна ќерка мора да ни плаќа за кирија и сметки, вели една мајка во својот пост на Фејсбук

Пост на една мајка за сајбербулинг кој речиси ја уништил нејзината 17.годишна ќерка

Можеби не сфаќаат колкава е штетата што ја прават додека седат зад своите лаптопи, таблети или телефони, но оваа девојка поради ова завршила во болниц

ОН: Светот рапидно се затоплува

Просечната температура во 2017 година е повисока за околу 0,46 степени Целзиусови од температурата измерена во периодот од 1981 до 2010 година.

НАЈЧИТАНИ