• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
МИА14:08 14 јануари 2018 ● Прочитано 1795

Околу 130.000 лица се движат од сириската провинција Идлиб кон турската граница, бегајќи од засилените артилериски напади на владините сили врз бунтовниците во тој дел на Сирија, соопшти Црвената полумесечина на Турција.

- Во моментов околу 130.000 лица се движат од реонот на Идлиб кон границата со Турција. Тоа воглавно е население од руралните области, што се занимава со земјоделство и сточарство. Артилериските напади пртедизвикаа жртви и тие луѓе се упатија кон турската граници барајќи заштита за своите животи, изјави претседателот на Црвената полумесечина на Турција, Керем Киник.

Според него, доколку нападоите на сириските владини сили продолжат, можно е бројот на бегалци што ќе се упатат кон Турција да се зголеми на над 500.000.

Керем информира дека бегалците се згрижуваат во кампови во реонот на Рејханли-Џилвеѓози на 10 до 20 километри од турско-сириската граница.

Според него, шаторите во овие кампови биле однапред подготвени, но се покажало оти тие не се доволни за сместување на сите пристигнати бегалци.

Турскиот премиер Бинали Јилдирим пред два дена ги повика Русија и Иран да извршат притисок врз сириските власти да запрат со нападите врз бутовниците.

Според Бинали, продолжувањето на нападите претставува закана за почеток на нов мигрантски бран.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Лавина уби петмина турски војници во југоисточна Турција

Лавината паднала врз припадниците на турските безбедносни сили за време на антитерористичката акција во подрачјето на Хизан.

Пет гола на Лацио во победата над Киево

На средбата одиграна попладнево на „Олимпико“ во Рим, домаќините забележаа победа со 5-1.

Меркел останува канцелар?

Германските социјалдемократи денеска поддржаа почеток на официјални разговори со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел за формирање влада.

Ердоган: Брзо ќе го исчистиме Африн

Нема повлекување... Не сме сами, Алах е со нас. Со Божја волја, оваа операција набргу ќе заврши, истакна турскиот претседател.

НУНС: Загрозена е безбедноста на уредникот на Бета, надлежните да преземат мерки

Хајката против Драган Јањиќ е индикативно покрената со спонзорирана објава - што говори дека се работи за организирана кампања против него.

НАЈЧИТАНИ