• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо14:55 14 јануари 2018 ● Прочитано 8202

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега селектор на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино Червар.

„Горд сум и пресреќен што Лино Червар беше наш селектор и што со години беше дел од македонскиот ракомет. Тој направи големи работи за нашиот ракомет, поради што го обожаваме. Низ неговите раце во Металург минаа две генерации наши ракометари. Се што правеше во Скопје беше одлично и тоа никогаш нема да го заборавиме“, изјави Лазаров за хртавтскиот медиум.

Червар доби задача да ја води Македонија во квалификациите за ЕП, но ја напушти клупата за да ја преземе Хрватска со која сака да го освои последниот медал кој го нема во своите витрини, а тоа е златото од континенталниот шампионат. Оваа одлука беше дочекана со негодувања во Македонија, а во последните денови се појави негова изјава, односно реплика до легендата на македонскиот ракомет, Пепи Манасков, дека доколку не беше Червар Македонија сега ќе немаше репрезентација.

„Хрватска, предводена од Лино, сигурно ќе дојде до полуфиналето, а потоа мора да биде на ниво во тие два натпревари. Само немојте да им набивате преголем притисок. Најважно е првенството да го започнат добро и потоа тој воз на Лино тешко ќе биде запрен. Червар веќе десетина години е еден од најдобрите тренери на светот. Не се сомневам дека одлично го подготвил тимот“, рекол Лазаров. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Хрватска ја совлада Норвешка и ги задржа шансите за пласман во полуфинале

На полувреме беше 17:15 за Хрватска, во 36. минута Норвешка дојде најблиску до 20:19, но потоа Хрватите дојдоа и до пет голови предност.

Французите ја совладаа Шведска

Актуелните светски шампиони Францусите вечерва во загрепска,, Арена" ја совлада Шведска со 23:17 полувреме 13:10.

Македонија го одработи последниот тренинг пред мечот со Шпанија

Вечерва следува уште видео анализата пред утрешниот дуел со Шпанија кој ќе се игра во вечерниот термин од 20 часот и 30 минути.

Дресен најбрз на спустот во Кицбил

Дресен (24) до својот прв триумф во кариерата во СК, стигна во време од 1 минута и 56,15 секунди.

Победа на Челзи против Брајтон и Хов Албион

Азар со својот втор гол во 77.минута зголеми на 3-0, а конечниот резултат 4-0 го постави Виктор Мозес во последните мигови од средбата (89).

НАЈЧИТАНИ