• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
МИА10:17 14 јануари 2018 ● Прочитано 1764

Турската армија упати дополнителни сили, вклучителчно и тенкови, во реонот долж границата на Турција со Сирија, како засилување на војниците кои веќе се распоредени на тоа подрачје.

Испраќањето на дополнителни војници и опрема на границата со Сирија уследи откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера се закани со уништување на силите на сириските Курди.

- Доколку терористите во Африн не се предадат, Турција ќе ги уништи за една недела, изјави Ердоган на собир во турскиот округ Елјазаг.

Набргу по заканата на Ердоган, турските сили извршиле артилериски напади врз позициите на Силите за заштита на народот на сириските Курди во реонот на Африн во северна Сирија.

Анкара ги смета Силите за заштита на народот за огранок на Курдската работничка партија (ПКК), која се наоѓа на листите на терористички организации на Турција, ЕУ и САД.

Силите за заштита на народот се дел од антиџахдистичката колаиција во Сирија, која има поддршка на САД, но Турција одбива соработка со нив и изминативе месеци во неколку наврати се закануваше со воена операција против борците на сириските Курди. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Лавина уби петмина турски војници во југоисточна Турција

Лавината паднала врз припадниците на турските безбедносни сили за време на антитерористичката акција во подрачјето на Хизан.

Пет гола на Лацио во победата над Киево

На средбата одиграна попладнево на „Олимпико“ во Рим, домаќините забележаа победа со 5-1.

Меркел останува канцелар?

Германските социјалдемократи денеска поддржаа почеток на официјални разговори со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел за формирање влада.

Ердоган: Брзо ќе го исчистиме Африн

Нема повлекување... Не сме сами, Алах е со нас. Со Божја волја, оваа операција набргу ќе заврши, истакна турскиот претседател.

НУНС: Загрозена е безбедноста на уредникот на Бета, надлежните да преземат мерки

Хајката против Драган Јањиќ е индикативно покрената со спонзорирана објава - што говори дека се работи за организирана кампања против него.

НАЈЧИТАНИ