• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 102
МИА21:55 12 јануари 2018 ● Прочитано 2451

Хрватска и Словенија се многу близу до решение за граничниот спор, независно од впечатокот што постои во јавноста околу ова прашање, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Тој нагласи дека Хрватска на словенечката страна ѝ го претставила својот предлог за надминување на спорот, кој, според него, би можел да биде „многу добра основа за изнаоѓање конечно решение“.

- Во суштина мислам дека сме многу поблизу до решение отколку што може да се заклучи од вкупниот впечаток во јавноста. Нашите ставови ние ѝ ги појаснивме на словенечката страна и на сите партнери во ЕУ - изјави Пленковиќ.

Тој нагласи дека во врска со спорот Хрватска се однесува „одговорно и зрело“ и не презема еднострани потези, кои на каков било начин би можеле да ги влошат односите меѓу Загреб и Љубљана.

Претходно, денеска словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец изјави дека „порано или подоцна“ Хрватска ќе го промени својот став околу арбитражната пресуда за граничниот спор.

Тој најави и дека словенечкото Министерство за надворешни работи Карл Ерјавец подготвува тужна против Хрватска поред Европскиот суд, поради одбивањето да ја прифати одлуката на арбитражата за границата во Пиранскиот Залив.

Коментирајќи ја ваквата најава на Ерјавец, Пленковиќ изјави дека не гледа основа за каква било тужба против Хрватска пред Европскиот суд, бидејќи земјата не крши ниту еден елемент од правните норми на ЕУ.

Словенечките медиуми објавија дека според извори во Европскиот суд, една земја не може еднострано да поднесе тужба против друга, туку дека е потребен спор врз основа на договор меѓу две држави за кој би се произнеле судиите.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Индија тестираше нуклеарна ракета

Соопштено е дека пробата е извршена во рамки на напорите на Индија да изгради нуклеарно оружје способно да се спротистави на соседните.

Во Полска протести поради законот за абортус

Во центарот на Варшава, доцна синоќа, кон просториите на партијата Право и правда фрлени се 11 балони наполнети со боја.

Турција подготвува воена операција, Сирија се заканува дека ќе возврати

Турскиот Совет за национална безбедност, доцна синоќа објави дека Турција ќе преземе „итни“ и „решителни“чекори за да се заштити од заканите.

Tри жртви во невремето во Европа

Сите летови од амстердамскиот аеродром Схопхол се откажани, во Британија повеќе илјади домови се без струја.

Во Белград погребан Оливер Ивановиќ

Српски медиуми јавија дека сопругата на Оливер, Милена Ивановиќ изјавила дека веќе никогаш нема да се врати на Косово.

НАЈЧИТАНИ