• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо17:06 12 јануари 2018 ● Прочитано 2971

Во пресрет на празникот Василица – Стара нова година, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски апелираше до граѓаните да бидат умерени во консумирањето алкохол и со своето однесување да придонесат и овој празник да мине во весела атмосфера без инциденти со несакани последици.

Отворената музичка сцена на Градскиот плоштад во Охрид за утревечер е резервирана за концертот на групата „Љубојна“.

За претстојниот празник Богојавление – Водици, Стојаноски го нагласи ставот на локалната самоуправа за одвојување на верскиот од световниот дел во одбележувањето на празникот, односно денот да мине со одржување на верските обичаи, од осветување на водите на Охридското Езеро, скокањето по Чесниот крст, масовното крштевање…

- Одиме на едно мирно и достоинствено празнување без преголеми свечености. Чисто едно граѓанско расположение и граѓанска забава во текот на денот. Во вечерните часови на плоштадот „Св. Климент Охридски“ продолжуваме со оние концерти кои што ги извршувавме во текот на новогодишните празници, а кои се дел од проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ - рече тој.

Согласно агендата на „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ празнувањето на Богојавленскиот водосвет ќе биде заокружено со голем концерт на групата „Фолтин“ предвиден за вечерта на Градскиот плоштад. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

МЗ: Комисија ќе истражува како починала родилката во приватната болница

Родилката починала во четвртокот, а во болницата требало да се породи со своето прво дете.

Магла на Плетвар видливост од 50 до 100 метри

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

Стевананџија Данев и Димовски најдолго на собраниската говорница

Димитар Стевананџија од мај до август лани дискутирал 236 минути, Драган Данев со 233 минути и Илија Димовски 221 минута.

Пратениците ја почнуваат расправата за намалување на патните трошоци

За следната недела се најавени седници на три комисии кои ќе расправаат по предлото за измени на два закона од страна на СДСМ.

Пожар во стан во Карпош, нема повредени

Пожарот е изгаснат и е причинета само материјална штета, нп нема повредени.

НАЈЧИТАНИ