• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо13:16 12 јануари 2018 ● Прочитано 5809

Кутија со пури од личната колекција на Фидел Кастро, е продадена за речиси 22.000 евра на аукција во Бостон.

Во кутијата од дрво имало 24 рачно направени пури, а на неа стоел и потпис на покојниот лидер на Куба со сино мастило. Кутијата, во 2002 година Кастро ѝ ја дал на Ева Халер, филантроп. Кутијата била продадена заедно со фотографија од Фидел.

- Кастро ми ја даде кутијата кога јас на шега ја побарав од него, додека другите палеа пури. Му реков дека ако ми ја даде и ја потпише, ќе ја продадам и ќе заработам многу пари. Тоа му беше интересно - раскажала Ева.

Тринидад пурите беа дел од имиџот на Кастро и долго време кубанската влада ги користеше како подарок за странски лидери.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

НАСА откри тунели на Месечината

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол.

НАСА објави слики од наоблачениот јупитер

Леталото се наоѓало веднаш над јужниот пол на планетата, што значи дека успешно ги снимило нејзините различни слоеви од долу нагоре.

Ѝ наплаќаат станарина на својата петгодишна ќеркичка

Мојата петгодишна ќерка мора да ни плаќа за кирија и сметки, вели една мајка во својот пост на Фејсбук

Пост на една мајка за сајбербулинг кој речиси ја уништил нејзината 17.годишна ќерка

Можеби не сфаќаат колкава е штетата што ја прават додека седат зад своите лаптопи, таблети или телефони, но оваа девојка поради ова завршила во болниц

ОН: Светот рапидно се затоплува

Просечната температура во 2017 година е повисока за околу 0,46 степени Целзиусови од температурата измерена во периодот од 1981 до 2010 година.

НАЈЧИТАНИ