• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо12:17 12 јануари 2018 ● Прочитано 4564

Нема само Грција долгови кон меѓународните кредитори, туку и самите Грци имаат обврски кон сопствената држава, пишува германскиот весник „Ханделсблат".

„Грците немаат обврски само кон други земји, но и кон сопствената држава. Според неодамнешните пресметки на грчки независен орган, во ноември минатата година овие долгови првпат надминале 100 милијарди евра - сума еднаква на речиси 55 отсто од БДП на земјата“, се вели во статијата.

Овој износ е двојно поголем од даночните приходи во 2017 година. Станува збор за констатирани даночни обврски. Ако се земе предвид и неплаќањето даноци, тогаш излегува дека оваа сума е многу поголема. Експертите проценуваат дека неплаќањето даноци во Грција на годишна основа изнесува 16 милијарди евра. Тоа одговара на една третина од собраните даночни приходи.

Само бегството од даноци, што доаѓа од неплаќањето ДДВ, изнесува околу шест милијарди евра на годишна основа. Лошите даночни навики во Грција се сметаат за една од причините за економската криза на земјата, истакнува весникот.

Германското економско издание смета дека порано или подоцна, министерот за финансии нема да може да избегне отпишување на голем дел од долговите.

Експертите претпоставуваат дека од овие 102 милијарди евра долг во најдобар случај само една петтина може да се соберат, дидејќи многу должници починаа, а други банкротираа, објаснува „Ханделсблат“. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Светозар Јаневски доби орден „Витез од прва класа на редот на финскиот лав“

Јаневски беше одликуван поради своите досегашни залагања и исклучителниот придонес за соработката и пријателството меѓу двете земји,

Климатските промени се закануваат, рационално да се користи водата за наводнување

Во сушните области се препорачува одгледување култури кои имаат помала потреба од вода, а во многу сушните екстензивно сточарство.

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен (ВИДЕО)

И ВМРО ДПМНЕ не си верува на обвинувањата, ако верува тогаш имаме сериозен проблем бидејќи не можат да си излезат од своите оф шор шеми, вели Анѓушев.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски ја воведоа обврската граѓаните да станат ДДВ обврзници

Владата на СДСМ ја разгледува можноста за зголемување на прагот за станување ДДВ обврзник.

Алексовска: СДСМ наместо да враќа ДДВ ги оданочува граѓаните

Секој оној кој заработува годишно над 16.000 евра, СДСМ одлучува да го казни и да го задолжи да се регистрира и како ДДВ обврзник, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

НАЈЧИТАНИ