• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
МИА09:27 12 јануари 2018 ● Прочитано 4601

Италијанско- американскиот автомобилска концерн Фиат-Крајслер (Fiat-Chrysler) ќе го премести производството на пикапите Рам (Ram Heavy Duty) од Мексико во Мичиген во 2020 година.

Компанијата вели дека ќе создаде 2.500 работни места во фабрика во Ворен, Мичиген, во близина на Детроит, и ќе инвестира една милијарда долари во неа.

Таа го прави овој потег, за да го намали ризикот за профитот, ако претседателот Доналд Трамп ги извади САД од северноамериканскиот договор за слободна трговија.

Деведесет проценти од овие пикапи се продаваат во САД и Канада.

Фабриката во мексиканскиот град Салтиљо ќе биде искористена за производство на други автомобили за странски пазари.

Фиат-Крајслер исто така, објави дека ќе исплати специјален бонус од 2.000 долари на околу 60.000 свои вработени во САД. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Светозар Јаневски доби орден „Витез од прва класа на редот на финскиот лав“

Јаневски беше одликуван поради своите досегашни залагања и исклучителниот придонес за соработката и пријателството меѓу двете земји,

Климатските промени се закануваат, рационално да се користи водата за наводнување

Во сушните области се препорачува одгледување култури кои имаат помала потреба од вода, а во многу сушните екстензивно сточарство.

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен (ВИДЕО)

И ВМРО ДПМНЕ не си верува на обвинувањата, ако верува тогаш имаме сериозен проблем бидејќи не можат да си излезат од своите оф шор шеми, вели Анѓушев.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски ја воведоа обврската граѓаните да станат ДДВ обврзници

Владата на СДСМ ја разгледува можноста за зголемување на прагот за станување ДДВ обврзник.

Алексовска: СДСМ наместо да враќа ДДВ ги оданочува граѓаните

Секој оној кој заработува годишно над 16.000 евра, СДСМ одлучува да го казни и да го задолжи да се регистрира и како ДДВ обврзник, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

НАЈЧИТАНИ