• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо18:57 11 јануари 2018 ● Прочитано 9401

Состојбата во сточарството е алармантна, а одгледувачите на овци бараат брзо реагирање од Владата и стопирање на негативниот тренд, објави на својот Фејсбук профил Ленче Николовска, советник за земјоделство на премиерот Зоран Заев, на состанокот со најголемите одгледувачи на овци во земјава.

- Овчарството е една од сточарските гранки која изминативе години претрпе буквално пораз. Според изјавите на сточарите, од 1.200.000 грла во 2006 година се сведе на околу 500.000 овци - наведува Николовска.

На состанокот, пишува Николовска, биле поставени насоките на делување.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Светозар Јаневски доби орден „Витез од прва класа на редот на финскиот лав“

Јаневски беше одликуван поради своите досегашни залагања и исклучителниот придонес за соработката и пријателството меѓу двете земји,

Климатските промени се закануваат, рационално да се користи водата за наводнување

Во сушните области се препорачува одгледување култури кои имаат помала потреба од вода, а во многу сушните екстензивно сточарство.

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен (ВИДЕО)

И ВМРО ДПМНЕ не си верува на обвинувањата, ако верува тогаш имаме сериозен проблем бидејќи не можат да си излезат од своите оф шор шеми, вели Анѓушев.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Груевски ја воведоа обврската граѓаните да станат ДДВ обврзници

Владата на СДСМ ја разгледува можноста за зголемување на прагот за станување ДДВ обврзник.

Алексовска: СДСМ наместо да враќа ДДВ ги оданочува граѓаните

Секој оној кој заработува годишно над 16.000 евра, СДСМ одлучува да го казни и да го задолжи да се регистрира и како ДДВ обврзник, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

НАЈЧИТАНИ