• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
МИА18:40 11 јануари 2018 ● Прочитано 7345

Заштитиниците на правата на потрошувачите во Италија бараат обештетување откако еден експерт заклучи дека речиси сите слики, прикажани во Џенова на изложбата посветена на сликарот Амадео Модиљани, биле фалсификат.

Експретот одреден од судот во Џенова заклучи дека 20 од 21 слика прикажани на изложбата во 2017, се очигледни фалсификати.

Адвокатот за правата на потрошувачите Фурио Труци ги советува посетителите на изложбата да бараат враќање на парите поради измама.

Изложбата е затворена три дена порано од предвиденото, откако тужителите почнаа да ги испитуваат сомнежите на експертите за сликарство поради автентичноста на сликите. 

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Воз што лае сообраќа низ Јапонија

Животинските крикови треба да ги бркаат животните од железницата.

Харвард работи на „таблета за генијалност“

Со едноставен скен на мозокот сега може да се увиди дали човек има „креативен ум“ или не.

НАСА откри тунели на Месечината

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол.

НАСА објави слики од наоблачениот јупитер

Леталото се наоѓало веднаш над јужниот пол на планетата, што значи дека успешно ги снимило нејзините различни слоеви од долу нагоре.

Ѝ наплаќаат станарина на својата петгодишна ќеркичка

Мојата петгодишна ќерка мора да ни плаќа за кирија и сметки, вели една мајка во својот пост на Фејсбук

НАЈЧИТАНИ