• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
МИА14:20 11 јануари 2018 ● Прочитано 6574

Францускиот велосипедист Робер Маршанд, на возраст од 106 години, реши да се повлече од спортот. Веста за пензионирањето на Маршанд ја објави неговиот пријател и сосед.

Големиот вљубеник во велосипедизмот лани, за речиси еден час мина респектабилни 22,528 километри, а тоа се води како светски рекорд за натпреварувачи повозрасни од 105 години.

Маршанд никогаш професионално не се занимавал со велосипедизам, но како аматер и рекреативец - повеќе од 90 години. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Воз што лае сообраќа низ Јапонија

Животинските крикови треба да ги бркаат животните од железницата.

Харвард работи на „таблета за генијалност“

Со едноставен скен на мозокот сега може да се увиди дали човек има „креативен ум“ или не.

НАСА откри тунели на Месечината

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол.

НАСА објави слики од наоблачениот јупитер

Леталото се наоѓало веднаш над јужниот пол на планетата, што значи дека успешно ги снимило нејзините различни слоеви од долу нагоре.

Ѝ наплаќаат станарина на својата петгодишна ќеркичка

Мојата петгодишна ќерка мора да ни плаќа за кирија и сметки, вели една мајка во својот пост на Фејсбук

НАЈЧИТАНИ