• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо12:43 11 јануари 2018 ● Прочитано 6314

Окружувањето на детето игра голема улога во равзојот на говорот, особено кога децата учат нови зборови додека се уште мали.

Новата студија на Универзитетот Висконсин покажала дека телевизорот и другите извори на заднинска бучава може да имаат длабок ефект врз развојот на речникот кај малите деца.

Згора на тоа, можат да ги спречат воопшто да научат било што.

Повеќе за ова прочитајте на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Воз што лае сообраќа низ Јапонија

Животинските крикови треба да ги бркаат животните од железницата.

Харвард работи на „таблета за генијалност“

Со едноставен скен на мозокот сега може да се увиди дали човек има „креативен ум“ или не.

НАСА откри тунели на Месечината

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол.

НАСА објави слики од наоблачениот јупитер

Леталото се наоѓало веднаш над јужниот пол на планетата, што значи дека успешно ги снимило нејзините различни слоеви од долу нагоре.

Ѝ наплаќаат станарина на својата петгодишна ќеркичка

Мојата петгодишна ќерка мора да ни плаќа за кирија и сметки, вели една мајка во својот пост на Фејсбук

НАЈЧИТАНИ