• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо12:21 11 јануари 2018 ● Прочитано 8085

Дали сте загрижени дека ќе почнете да го губите помнењето? Дали ви е тешко да се сконцентрирате на обврските?

Придржувајте се до овие правила и не се грижете:

Јадете здрави масти

Околу 60 отсто од материите во мозокот се состојат од масти, најмногу омега-3. Се покажало дека омега-3 мастите ја подобруваат концентрацијата, помнењето, концентрацијата и расположението.

Намирниците богати со омега-3 масти се рибите како што се скуша, лосос и сардини. Помеѓу вегетаријанските извори се лененото семе, чиа семето и оревите. Во останатите здрави масти спаѓаат мононезаситените масти кои се наоѓаат во маслиновото масло и во авокадото.

Јајца за појадок

Поттикнете ја работата на мозокот наутро такашто ќе појадувате јајца.

Протеините во жолчката го зголемуваат нивото на минокиселини во крвта кои се клучни за лачење на серотонин и допамин, хормони во организмот кои даваат добро расположение.

Исто така, јајцата содржат холин, хранлива материја за која се смета дека го подобрува помнењето.

Целиот текст прочитајте го на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Состојби кај кои ракијата може да послужи како лек

На Балканот ракијата се смета за национален пијалок, а приказните за нејзината лековитост се премесуваат од колено на колено.

Зошто се здрави коските и како можат да ве препородат?

Освен супите од коски кои ги готвеа нашите баби, коските можат и да се испечат, а печената коскена срж да ви послужи како најдобар намаз за леб

5 начини да го исчистите црниот дроб

Телото ви дава знаци дека е полно со токсини со следните симптоми: главоболка, замор, болка во зглобовите, запек, гасови и надуеност.

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии

Алергиите, особено оние од доменот на домашна прашина и целогодишните, се асоцирани со аерозагадувањето, вели проф. д-р Дејан Докиќ.

Кардиолог открива каков леб можеме да јадеме колку што сакаме

Според Стивен Гандри, кардиолог од Небраска, единствениот леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест, воопшто не содржи житарки.

НАЈЧИТАНИ