• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 103
Плусинфо00:20 11 јануари 2018 ● Прочитано 5638

Да се биде родител не е лесно и додека за сѐ друго во животот постои некоја едукација, за оваа улога мора сами да учиме, паралелно со детето кое и самото се развива и учи секој ден.

Токму затоа би требало да вложиме повеќе труд за оваа улога отколку за други работи во животот, да се преиспитуваме и да се корегираме од ден во ден.

Многу работи кои несвесно ги правиме како родители сме ги научиле од нашите родители и тоа е во ред и нормално, меѓутоа, дали некогаш сме се запрашале дали можеме поинаку и дали можеме подобро?

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Селфи на Фејсбук ја однесе полицијата до убиецот

И покрај тоа што група корисници на социјалната мрежа испратиле барање за да се отстрани фотографијата, Фејсбук тоа го одбил

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

Епл е последната во низа компании што промовираат планови за вложување во САД по реформата на американскиот даночен систем

Геомагнетна бура утре ќе ја погоди Земјата

Според соопштението на НОАА, оваа геомагнетна бура е класифицирана на скалата од еден до пет како Г-1, што значи дека ќе биде со најслаба јачина.

Зошто Кинезите им облекуваат на децата пантолони со дупки?

Ако се прошетате по улиците во Кина, ќе забележите дека насекаде гледате откриени бебешки газиња. На запад оваа практика сѐ уште предизвикува чудење

Детето ве лаже? Не се грижете, тоа е добро!

Иако родителите се вознемируваат кога ќе дознаат дека детето лаже, истражувањата тврдат дека освен што е нормално, лажењето е и знак за интелигенција.

НАЈЧИТАНИ