• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо14:43 10 јануари 2018 ● Прочитано 7313

Против режисерот Роман Полански нема да се поведе обвинение за сексуална злоупотреба од 1975 година.

Судот во Лос Анџелес одлучил дека делото е застарено. Тој лани во октомври беше обвинет од жена дека сексуално ја злоупотребил во 1975 кога имала 10 години. Адвокатот на Полански тврдел дека тој е невин.

Инаку Полански, за случај од 1977 година, признал дека имал секс со малолетно девојче и поминал 42 дена во затворска единица, каде што бил на психијатриско наблудување, по што бил ослободен. Во 1978 година убеден дека судијата ќе ја поништи спогодбата и ќе се обиде да го стави зад решетки на подолго време, добитникот на Оскар побегнал во Франција и до ден-денес се крие од американското правосудство. Полански во 2009 година беше уапсен во Швајцарија и САД бараа екстрадиција, но беше ослободен, бидејќи швајцарските власти проценија дека американското обвинителство не пружило докази за неговиот случај.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Ким Кардашијан гола го спобудале Инстаграм

Откако објави дека таа и Кејни Вест во понеделникот добија ќерка која ја роди сурогат мајка, Ким Кардашијан тоа го прослави така што се соблече гола.

Том Пети починал од случајно предозирање со лекови

Денот кога почина, веројатно неговите болки биле неподносливи и тоа било причина да се предозира со лекови.

Ардерн: Ќе бидам и премиерка и мајка

Јас не сум прва жена што ќе се справува со повеќе должности, изјавила премиерката на Нов Зеланд

Доли Партон со два Гиниса

Со ова, Доли Партон им се придружува на уметници како Џорџ Џонс и Елвис Присли.

Путин за Богојавление се капеше во ледена вода (ВИДЕО)

На температура од околу шест степени Целзиусови под нулата, Путин скокна по крстот што беше фрлен во водите на Селигер.

НАЈЧИТАНИ