• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо12:29 10 јануари 2018 ● Прочитано 5778

Со разноликите куќи сместени во подножјето на една планина, Нагичо изгледа како обичен јапонски град. Но ако дојдете тука ќе видите нешто необично што го издвојува: тоа се бебињата.

Јуки Фукуда е една од многуте локални мајки со три деца. Заоблениот стомак под нејзиниот зимски капут укажува на тоа дека на пат е уште едно, дел од бебињата чиј број е двојно поголем од 2005. година до сега.

Не изненадува тоа што новинарите се упатиле во овој далечен агол од земјата за да видат дали има нешто во водата што тече надолу од планината Наги, а ја поттикнува плодноста. Но изгледа дека причината е попрозаична: економијата.

Загрижени поради недостатокот на деца, локалните власти ги зголемиле стимулациите за нови бебиња.

Стапката на фертилитет се зголемила од 1,4 (што значи дека просечната жена ќе има 1,4 деца во нејзиниот живот, приближно до националната стапка) на 2,8 во 2014. година.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Воз што лае сообраќа низ Јапонија

Животинските крикови треба да ги бркаат животните од железницата.

Харвард работи на „таблета за генијалност“

Со едноставен скен на мозокот сега може да се увиди дали човек има „креативен ум“ или не.

НАСА откри тунели на Месечината

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол.

НАСА објави слики од наоблачениот јупитер

Леталото се наоѓало веднаш над јужниот пол на планетата, што значи дека успешно ги снимило нејзините различни слоеви од долу нагоре.

Ѝ наплаќаат станарина на својата петгодишна ќеркичка

Мојата петгодишна ќерка мора да ни плаќа за кирија и сметки, вели една мајка во својот пост на Фејсбук

НАЈЧИТАНИ