• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо11:19 10 јануари 2018 ● Прочитано 7690

Според изворот на нектарот, медот може да биде монофлорен - од еден вид на нектар, како што се багрем, липа, костен, жалфијаи полифлорен – од повеќе видови нектари, како што се ливадскиот и цветниот мед.

Полифлорниот мед е добар избор ако сакате нематлив вкус на мед во храната или напитоците, додека медот од еден вид на цветови има поизразени својства и арома.

Ова особено важи за медови добиени од зачински билки како рузмаринот, лавандата и нане. По бојата може да ја одредиме аромата на медот, па така оние со потемна боја имаат и посилни ароми. Во специјализираните продавници може да се најде и мед со додаток од јаткасти плодови, како бадмеи, ореви и лешници.

Според начинот на производство пак, медот може да биде центрифугиран, топен (добиен со загревање на здробеното саќе), мед во саќе и мед со парчиња саќе.

Повеќе за ова прочитајте на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Состојби кај кои ракијата може да послужи како лек

На Балканот ракијата се смета за национален пијалок, а приказните за нејзината лековитост се премесуваат од колено на колено.

Зошто се здрави коските и како можат да ве препородат?

Освен супите од коски кои ги готвеа нашите баби, коските можат и да се испечат, а печената коскена срж да ви послужи како најдобар намаз за леб

5 начини да го исчистите црниот дроб

Телото ви дава знаци дека е полно со токсини со следните симптоми: главоболка, замор, болка во зглобовите, запек, гасови и надуеност.

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии

Алергиите, особено оние од доменот на домашна прашина и целогодишните, се асоцирани со аерозагадувањето, вели проф. д-р Дејан Докиќ.

Кардиолог открива каков леб можеме да јадеме колку што сакаме

Според Стивен Гандри, кардиолог од Небраска, единствениот леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест, воопшто не содржи житарки.

НАЈЧИТАНИ