• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо09:33 10 јануари 2018 ● Прочитано 8490

Еликсирот од мед, ѓумбир, лимон и лук е нешто што можете да го направите еднаш и да го користите кога сакате, бидејќи неговиот рок на траење е неограничен.

Сите состојки се исклучително здрави.

Медот е познат по своето антибактериско дејство, ја чисти крвта и ја подобрува крвната слика и го намалува холестеролот. Во комбинација со ѓумбир и лук делува извонредно во превенција на грип и настинки.

Лукот поседува чудесни антибактериски, анти-вирусни, антигабични, анти-паразитски и антиоксидантски својства. А ѓумбирот е одличен за сите органи, но пред сѐ, за варењето, белите дробови и срцето.

Рецептот за овој еликсир ќе го најдете на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Состојби кај кои ракијата може да послужи како лек

На Балканот ракијата се смета за национален пијалок, а приказните за нејзината лековитост се премесуваат од колено на колено.

Зошто се здрави коските и како можат да ве препородат?

Освен супите од коски кои ги готвеа нашите баби, коските можат и да се испечат, а печената коскена срж да ви послужи како најдобар намаз за леб

5 начини да го исчистите црниот дроб

Телото ви дава знаци дека е полно со токсини со следните симптоми: главоболка, замор, болка во зглобовите, запек, гасови и надуеност.

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии

Алергиите, особено оние од доменот на домашна прашина и целогодишните, се асоцирани со аерозагадувањето, вели проф. д-р Дејан Докиќ.

Кардиолог открива каков леб можеме да јадеме колку што сакаме

Според Стивен Гандри, кардиолог од Небраска, единствениот леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест, воопшто не содржи житарки.

НАЈЧИТАНИ