• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 103
МИА21:49 09 јануари 2018 ● Прочитано 6237

Швајцарските власти соопштија дека уапсиле 80-годишен маж поради сомнение дека ограбил банка во близина на кантонот Луцерн.

Обвинителството во Луцерн посочи дека осомничениот признал дека во декември минатата година извршил грабеж во банка.

Локалната полиција, по грабежот објави фотографија каде е прикажан човек со маска на лицето и сина пластична кеса.

Засега не е јасно дали осомничениот бил вооружен, ниту колку пари украл. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Селфи на Фејсбук ја однесе полицијата до убиецот

И покрај тоа што група корисници на социјалната мрежа испратиле барање за да се отстрани фотографијата, Фејсбук тоа го одбил

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

Епл е последната во низа компании што промовираат планови за вложување во САД по реформата на американскиот даночен систем

Геомагнетна бура утре ќе ја погоди Земјата

Според соопштението на НОАА, оваа геомагнетна бура е класифицирана на скалата од еден до пет како Г-1, што значи дека ќе биде со најслаба јачина.

Зошто Кинезите им облекуваат на децата пантолони со дупки?

Ако се прошетате по улиците во Кина, ќе забележите дека насекаде гледате откриени бебешки газиња. На запад оваа практика сѐ уште предизвикува чудење

Детето ве лаже? Не се грижете, тоа е добро!

Иако родителите се вознемируваат кога ќе дознаат дека детето лаже, истражувањата тврдат дека освен што е нормално, лажењето е и знак за интелигенција.

НАЈЧИТАНИ