• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо15:38 09 јануари 2018 ● Прочитано 9144

Крадци во Кина украле дел од новиот соларен автопат, помалку од една недела по свеченото отворање. Еден километар во источниот град Јинан се состои од соларни плочи под слојот на проѕирниот бетон, што им овозможува на возилата да се движат преку фотонапонските келии.

Само пет дена по отворањето, работниците откриле дека недостасува дел од автопатот во должина 1, метри, пишува денеска „Гардијан"
Работниците веруваат дека крадците ја украле плочата да ја копираат технологијата, бидејќи самите материјали се скапи.

Концептот на патишта со вградени соларни плочи постои веќе со години, но дури од неодамна градовите почнаа да градат тест-проекти.

Соларна велосипедска трака отворена е во Амстердам 2014 година, а во едно село во Франција отворен е пат во должина од еден километар во 2016 година.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Над 677 илјади корисници на Твитер во САД следеле лажни руски сметки (ГАЛЕРИЈА)

Гигантот на социјалните медиуми откри дека ИРА преку своите 3.814 сметки објавила „175.993 твитови, од кои приближно 8.4% се поврзани со изборите“.

Путин ги споредува Ленин и комунизмот со христијанството

Рускиот претседател Владимир Путин го спореди Владимир Ленин со светец и изјави дека советските комунистички идеи доаѓаат од Библијата.

ПРОФИЛ Оливер Ивановиќ: Тврдиот орев брутално скршен

Ивановиќ беше неомилен лик кај актуелните власти во Белград, а против него со месеци провладините медиуми водеа црна кампања

Што мисли светот за политичката позадина на убиството на Оливер Ивановиќ

Убиството на Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица е еден од оние настани кој секој мир може да го претворат во војна и секоја војна во мир.

Новата чешка Влада не доби доверба

По минатонеделното одложување на гласањето, синоќа Бабиш ги доби гласовите само на своето движење АНО, додека останатите присутни беа против.

НАЈЧИТАНИ