• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 53
Плусинфо16:53 08 јануари 2018 ● Прочитано 8416

Претседателот на Франција Емануел Макрон го започна денеска тридневниот престој во Кина со посета на градот Сијан, источната почетна точка на древниот Пат на свилата, каде што се обиде да ги освои симпатиите на кинескиот претседател Си Џинпинг со тоа што му подарил коњ од елитната француска Републиканска гарда.

Се наведува дека во т.н. „мека дипломатија" и симболика, вештиот Маркон од редовите на претседателските коњски сили го одбрал осумгодишниот устроен коњ Везувиус, браон боја, кој морал да ги помине строгите кинески контроли во карантин.

Маркон со сопругата Брижит во Сијан го посети и местото на кое се наоѓаат прочуените царски војници од теракота, а заедно со 40-годишниот претседател во Кина пристигнале и 50 деловни луѓе од Франција.

Како што јавуваат агенциите, Макрон за ваков подарок, што Јелисејската палата го нарече „дипломатски гест без преседан", се одлучил откако претседателот на Кина во текот на последната посета на Париз во 2014 година искажал воодушевување од глетката со 104 коњаници кои тогаш го следеле. Ова е првпат Франција да понуди еден од коњите на елитните коњски сили, како и дека се работи за одговор на „панда дипломатијата" на Кина, бидејќи сопругата на Макрон стана кума на кинеската панда која Пекинг и ја позајми на зоолошката градина во близина на Париз.

Се потсетува дека Макрон, откако на претседателските избори во мај минатата година стана најмлад француски лидер од Наполеон до денес, го почести претседателот на Русија Владимир Путин со тоа што го нагости во палатата во Версај која му припаѓала на Луј Четиринаесетти.

Исто така, американскиот претседател Доналд Трамп го повика на воената парада одржана во јули по повод Денот на паѓањето на Бастиља, по што Трамп порача дека Макрон врши „страшна работа".


 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Над 677 илјади корисници на Твитер во САД следеле лажни руски сметки (ГАЛЕРИЈА)

Гигантот на социјалните медиуми откри дека ИРА преку своите 3.814 сметки објавила „175.993 твитови, од кои приближно 8.4% се поврзани со изборите“.

Путин ги споредува Ленин и комунизмот со христијанството

Рускиот претседател Владимир Путин го спореди Владимир Ленин со светец и изјави дека советските комунистички идеи доаѓаат од Библијата.

ПРОФИЛ Оливер Ивановиќ: Тврдиот орев брутално скршен

Ивановиќ беше неомилен лик кај актуелните власти во Белград, а против него со месеци провладините медиуми водеа црна кампања

Што мисли светот за политичката позадина на убиството на Оливер Ивановиќ

Убиството на Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица е еден од оние настани кој секој мир може да го претворат во војна и секоја војна во мир.

Новата чешка Влада не доби доверба

По минатонеделното одложување на гласањето, синоќа Бабиш ги доби гласовите само на своето движење АНО, додека останатите присутни беа против.

НАЈЧИТАНИ