• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 37
МИА13:47 14 септември 2017 ● Прочитано 647

На изглед Мон Блан останува ист, но сепак, најновите мерења покажуваат дека тој е понизок за еден сантиметар од пред две години, јави дописникот на МИА од Париз.

Според координаторот на експедицијата за мерење во 2017 година, геодетот Никола Корние, последните мерења покажуваат дека „покривот на Европа“ е висок 4808,72 метри.

- Мерењето е извршено вчера наутро во прилично сложени метеоролошки услови, со многу ветер и магла, по искачувањето на Мон Блан на нормален начин - изјави денеска Корние.

Сите дваесет членови на експедицијата не успеале да пристигнат до врвот, но техничките уреди се однесени и монтирани за мерења малку побрзо од вообичаеното.

Надморската височина на највисоката точка на Алпите варира со ветрот и врнежите. Колку се посилни врнежите и колку е послаб ветрот, толку е поголем снегот, зголемувајќи го мразот што го покрива карпестиот врв. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Маж ослепел на едно око после силен оргазам

Лекарите претпоставувувале дека тој во еден момент извел нешто што се вика Валсалвин маневар, односно дека ги напнал абдоминалните мускули.

Во Финска ќе се продава леб со сушени инсекти

Шефот на пекарското одделение на групацијата Фазер, Маркус Хелстром изјави дека во тестото на секоја векна ќе има по 70 сушени и сомелени штурци.

Девојче секс-роб во затвор поради убиство на силувачот

Сега ѕвездите како Ким Кардашијан, Кара Делавињ и Ријана користејќи ја својата моќ и влијание бараат правда за Синтоија.

Генијална идеја: автобуси кои возат на рециклирано кафе

Биогоривото со кое од денес ќе возат дел од лондонските автобуси се произведува со комбинација од масло од кафе кое се добива од отпадоците и дизел

Бугарин во Хрватска возел 240 километри на час

Возачот добил парична казна од 400 евра и едногодишна забрана за возење во Хрватска.

НАЈЧИТАНИ