• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 36
МИА12:51 14 септември 2017 ● Прочитано 287

Земјите-членки на НАТО сами одлучуваат каква опрема да купуваат, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во врска со договорот на Турција со Москва за набавка на руски ракетни одбранбени системи С-400.

- Каква опрема ќе набават сојузниците зависи од нив самите. Тоа е национална одлука на Турција, изјави Столтенберг.

Тој додаде дека за НАТО е важно различните системи да се компатибилни.

- Не е доставено никакво барање за интеграцијата на С-400 во системот за воздушна одбрана на НАТО. Поради оваа причина прашањето се уште не е ставено на маса, додаде генералниот секретар на НАТО.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот изјави дека Анкара веќе уплатила депозит за купување на руските ракетни одбранбени системи С-400.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Статуа на сексуални робинки ги скара Осака и Сан Франциско

Осака ги раскина шестдецениските односи со Сан Франциско поради статуа на сексуалните робинки на јапонската армија.

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

НАЈЧИТАНИ