• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 36
Рада И. Маневска12:39 14 септември 2017 ● Прочитано 13622

Вкупно 41.562 невработени лица ќе добијат можност до крајот на годинава да користат една од мерките за вработување содржани во ревидираниот Оперативен план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2017 година. Притоа еднакви можности ќе добија активните и пасивните невработени како и мажите и жените. Ова на прес конференција го посочија министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и директорката на Агенцијата за вработување Билјана Јовановска.

За реализација на планот предвидени се 16 милиони евра до крајот на годината, а огласите за четири програми кои ќе бидат објавени следната недела ќе бидат отворени до крајот на годината.

- Триесет отсто од вклучените во овие мерки треба да бидат млади до 29 години, како дел од младинските гарнации - рече министерката за труд и социјална политика Царовска.

Царовска информира дека со овие мерки ќе се обезбедат неповратни средства - грантови во висина од 10.000 евра за 140 старт ап бизниси на млади. За нив ќе бидат определени и ментори кои ќе ги водат младите низ бизнисот со цел што повеќе од овие бизниси да продолжат успешно да работат.

- Вкупно 400 лица ќе бидат обучени за општокорисна работа. 4,5 милиони евра се планирани за вклучување на пазарот на труд на лицата со попреченост кои ќе обезбедат 150 нови работни места. Ги вклучивме и граѓанските организации во процесот на мерките бидејќи тие и досега вработуваа лица, а не беа вклучени во ниту една мерка.За правните лица се обезбедени 5,4 милиони евра. Со ова владата се става во служба на граѓаните - рече Царовска.

Таа нагласи дека новите мерки битно се разликуваат од претходно реализираните, но тоа не значи дека мерките кои се во тек ќе бидат запрени. Сепак, како што додаде, се планира ревидирање на мерките и изнаоѓање решенија онаму каде што се потвфрлува.

- Она што ги разликува новите мерки од оние кои се реализираат е тоа што ние веќе нема да даваме кредити туку тоа ќе бидат неповратни средства со што ќе се обезбеди поголема сигурност на невработените ако не успеат да го одржат бизнисот. Пасивните невработени ќе бидат изедначени со активните, го вклучуваме и граѓанскиот сектор, а обезбеедуваме и поддршка на социјалното претприемништво како пилот проект – појасни Царовска.

Директорката на Агенцијата за вработување, Билјана Јовановска, како новина во работењето го најави отворањето на огласи без органичен рок и активна помош на невработените во изготвувањето на проектите.

Министерката за труд и социјална политика Царовска потсети дека сите институции поврзани со процесот на реализирање на мерките за вработување почнувајќи од Агенцијата за вработување па сѐ до Министерството се отворени за секој невработени со цел да му помогнат полесно да се вклучи на пазарот на труд.

Во реализација на програмата како и во изготвувањето на стратегијата активно е вклучен и УНДП чија претставничка Луиза Винтон на прес конференцијата рече дека организацијата силно ги поддржува владините настојувања да ја намали невработеноста посебно меѓу младите лица.

 


 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Епл“ призна дека експлоатирала ученици во Кина за изработка на делови за „Ајфон“

„Фајненшпл такмс“ и претходно известуваше за тоа дека 3.000 ученици од Џенгџо, во централна Кина, работат и до 11 часа дневно за тајванската компанија

Хрватска се најде во групата на земји со макроекономска нерамнотежа

Европската комисија спроведува длабинска анализа за да провери дали постои ризик од прекумерен дебаланс, објави Комисијата.

Србија и Турција може да се најдат на црна листа на даночни оази на ЕУ

За проширување на листата се наоѓаат уште 36 земји, меѓу кои се и Ерменија и Куковите Остови, пренесува агенцијата „Блумберг“

„ИХС Маркит“: Еврозоната ќе постигне највисоки економски резултати годинава

Главниот економист на Маркит, Крис Вилијамс, рече дека „бизнисот цвета“и оти работни места се отвараат со највисока стапка од почетокот на милениумот.

Приклучете им се на стотици Телеком корисници во најголемата потрага по скриено богатство

Најпосакуваниот iPhone X е скриеното богатство што ќе ги вклучи корисниците на Македонски Телеком во досега најголемата и најинтересна потрага.

НАЈЧИТАНИ