• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 36
МИА12:37 14 септември 2017 ● Прочитано 790

Армиите на Белорусија и Русија започнаа масовни воени вежби на територииите на двете соседни држави, во непосредна близина на Полска и трите балтички држави, сите членки на НАТО.

Вежбите наречени „Запад 2017“ се најголеми по 2014 година, кога Русија изврши анексија на Крим и започна бунтот на проруските сепаратисти во источна Украина.

Според руското Министерство за одбрана, во вежбата учествуваат 12.700 војнци, од кои 7.200 белоруски, 680 оклопни возила, од кои 250 тенкови, 70 воени авиони и хеликоптери и морнарички сили во реонот на Балтикот во руската енклава Калининград, сместана меѓу Полска и Литванија.

Главнината од овие вежби се одржува на белоруска територија и е замислена како руски воен одговор на симулирано „вооружено востание“ во Белорусија.

Според сценариото на вежбата, на белоруска територија „саботери и терористи“ поддржани од измислена странска земја, се обидуваат да ја соборат власта, но Русија испраќа свои трупи за да и помогне на својата сосетка.

Воени експерти на НАТО изјавија дека очекуваат овие вежби да се одржат на три локации околу членките на Алијансата.

Украинскиот претседател Петро Порошенко предупреди денеска дека вежбата „Запад 2017“ може да претставува увертира за инвазија врз Украина.

Владата во Киев нареди засилување на безбедноста на украинските граници.

По руската анексија на Крим и конфликтот во источните украински региони Луганск и Донецк, НАТО испратено 4.530 свои војници во најблиското руско соседство - во Полска, Естонија, Летонија и Литванија.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Статуа на сексуални робинки ги скара Осака и Сан Франциско

Осака ги раскина шестдецениските односи со Сан Франциско поради статуа на сексуалните робинки на јапонската армија.

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

НАЈЧИТАНИ