• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 31
МИА12:36 14 септември 2017 ● Прочитано 494

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ денеска изјави оти е завршено прашањето за демаркацијата на границата помеѓу Косово и Црна Гора.

- Имаме многу добри односи со Косово и не се сомневане дека ќе продолжи тоа. За Црна Гора тоа прашање е завршено. Веруваме во демократските капацитети на институтиите во Косово и трпеливо ќе го чекаме конечното решение за разграничување со Косово, истакна вчера Дармановиќ.

Новиот косовски премиер Рамуш Харадинај само што стапи на функција ја распушти Комисијата за демаркација на границата со Црна Гора. Премиерот и неговата партија Алијанса за иднината на Косово (ААК) го обвини поранешниот шеф на Комисијата дека дејствувал против интересите на Приштина, како и оти Косово губи дел од територијата. Тој пред изборите вети ревизија на процесот на демаркацијата.

Косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за Гласот на Америка изјави дека договорот за демаркацијата на границата со Црна Гора „сега е само прашање на Косово“.

- Прашањето за демаркацијата повеќе не е меѓудржавно прашање Косово - Црна Гора, туку тоа е само прашање на Косовците, кои треба да донесат одлука во Парламентот, истакна Тачи.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

Бин Салман: Иранскиот ајатолах Хемнеи е „новиот Хитлер на Блиски Исток“

Саудискиот принц престолонаследник Мухаме бин Салман изјави дека иранскиот врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи е „новиот Хитлер на Блиски Исток“.

Унгарскиот Парламент и забрани пристап на снимателката позната по сопнување на мигранти

Унгарскиот Парламент и забрани пристап на снимателката, која стана позната позната по сопнувањето мигранти, откако навреди пратеник.

НАЈЧИТАНИ