• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 36
МИА12:33 14 септември 2017 ● Прочитано 547

Досегашниот селектор на црногорската кошаркарска репрезентација Богдан Тањевиќ се повлече од функцијата и стави крај на неговата кариера, објави тамошниот кошаркарски сојуз.

Челниците на Кошаркарскиот сојуз на Црна Гора му се заблагодари на нивниот досегашен селектор за направеното во време на неговиот мандат.

- Посебно му се заблагодаруваме за ангажманот во последните три години во кои посветено работеше на воспоставување на систем во тренерската организација, како и на резултатите не младинските селекции. Со задоволство сакаме да ја информираме јавноста дека Тањевиќ ќе остане на чело на тренерската организација и таа позиција ќе работи на афирмација на црногорската кошарка и на едукација на нашите тренери, се наведува во соопштението на КСЦГ.

Тањевиќ како предлози за свој наследник на селекторското место ги даде имињата на Дејан Радоњиќ и Душко Ивановиќ. Останува да се види дали некој од овие два тренера ќе биде назначен за нов предводник на кошаркарската репрезентација на Црна Гора. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Познати 16 екипи од Лига Европа кои обезбедија пласман во нок аут фазата

По одигрувањето на комплетното петто коло во Лига Европа, познати се 16 екипи, кои имаат обезбедено пласман во нок аут фазата од ова натпреварување.

Барселона победи на гостувањето кај ППД Загреб

Ракометарите на Барселона го совладаа хрватскиот првак ППД Загреб со 32:24.

Олимпијакос нов лидер во Евролигата

Кошаркарите на Олимпијакос по триумфот синоќа на гостувањето кај Милано со 87:86, се искачија на првата позиција.

Манчини: Во вториот дел Вардар играше допадливо

Екипата на Зенит ја постигна четвртата победа во групата Л од Лига Европа откако синоќа на домашен терен го победи македонскиот првак Вардар со 2:1.

Вкупно 11 екипи со обезбеден пласман во нок аут фазата од Лига Европа

Во тек се уште 10 натпревари од петтото коло од ова натпреварување.

НАЈЧИТАНИ