• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 36
МИА12:02 14 септември 2017 ● Прочитано 394

Еврокомесарот за миграции Дмитрис Аврамопулос смета дека не треба да се продолжат вонредните гранични контроли во Шенген зоната, бидејќи мигрантската криза се намалува.

ЕУ им дозволи на Австрија, Данска, Германија, Шведска и Норвешка, која не е членка на Унијата, да го продолжат периодот за проверка на личните документи на своите граници.

Аврамопулос наведе дека проверките се оправдани, но дека причините поради кои се воведени „веќе не постојат“.

- Верувам дека е време да се вратиме на нормално функционирање на Шенген зоната, изјави Аврамопулос.

Според него, спогодбата со Турција за мигрантите добро функционира, а приливот на мигранти на грчките острови е опаднат за 81 отсто од минатиот месец, во споредба со август 2016 година.

- Веќе две години работиме во услови на криза, но сега е време да излеземе од таа криза, изјави Аврамопулос.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Статуа на сексуални робинки ги скара Осака и Сан Франциско

Осака ги раскина шестдецениските односи со Сан Франциско поради статуа на сексуалните робинки на јапонската армија.

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

НАЈЧИТАНИ