• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 32
МИА11:42 14 септември 2017 ● Прочитано 308

Австрискиот канцелар Кристијан Керн и шефот на дипломатијата Себастијан Курц го одбија предлогот на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер за вклучување на сите членки од ЕУ во Еврозоната.

- Сметам дека тој концепт е непромислен, изјави Керн за австриското државно радио О1.

Тој изјави дека за прием во Еврозоната секоја земја мора да ги исполни критериумите од Мастрихт, додавакќи дека на ЕУ и е потребно „повеќе Европа“ во економијата, борбата против даночните измами, дампинг цените на трудот и социјалните услуги.

- Се додека не биде спроведено сето ова, проширувањето на Еврозоната нема никаква смисла, бидејќи со тоа само би се зголемиле проблемите, нагласи Керн.

Тој додаде дека одличен пример за тоа што би можело да се случи ако во Еврозоната бидат примеми земји што не ги исполнуваат критеирумте е Грција, која, според него, придонела само за зголемување на проблемите, но не и за економска соработка.

Шефот на австриската дипломатија Курц исто така ја посочи Грција како пример за тоа дека во Еврозоната не треба да бидат примени земји што не ги исполнуваат условите.

- Еврото и Еврозоната беа и остануваат отворени, но само за оние што ги исполнуваат критериуните. Се додека критериумите не бидат исполнети, не може да се спроведе проширување (на Еврозоната), рече Курц.

Според него, членките на Еврозоната треба да ја избегнат можноста повторно да се доведат во иста ситуација како со Грција, со некој друга земја.

- Поради тоа мора прво да се исполнат критериумите, а потоа и да се почитуваат, додаде Керн.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

Бин Салман: Иранскиот ајатолах Хемнеи е „новиот Хитлер на Блиски Исток“

Саудискиот принц престолонаследник Мухаме бин Салман изјави дека иранскиот врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи е „новиот Хитлер на Блиски Исток“.

НАЈЧИТАНИ