• 19 септември 2017
  • Вести денес: 109
Плусинфо11:05 14 септември 2017 ● Прочитано 8361

Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски е осуден за мобинг откако доби тужба од поранешен раководител во секторот за човечки ресурси во судот, Горан Стаменковски.

Пресудата ја донесе Основниот суд Скопје 2, таа не е правосилна бидејќи Панчевски има право на жалба до Апелациониот суд.
Стаменковски го тужеше за мобинг односно малтретирање на работно место бидејќи екс-претседателот подолго време го прераспоредувал на други други позиции, го казнувал и му поставувал норми што не е пракса во македонското судство.

Панчевски се кандидираше повторно за претседател на Кривичниот суд, но ако Апелација ја потврди пресудата за мобинг тој нема да може да ја извршува таа или друга раководна позиција.

Екс-претседателот од Стаменковски доби уште две кривични пријави за малтретирање во служба и за повреда на рамноправноста.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Собраниска расправа за законот за јазиците

Џафери на барање на Милошовски даде пауза и закажа продолжување на седницата во 20.30 часот.

СДСМ: Лажните анкети нема да им помогнат на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ

Двете партии со реакции за рејтинзите откако прва реагираше опозицијата по поднесените пријави против градоначалникот на Неготино.

ВИДЕО Заев до дијаспората: Во Македонија ја враќаме демократијата и слободата

Премиерот рече дека денес во Македонија може да се постави незгодно прашање и да се види се што се случува, па дури и како на Героски му истураат боја

УНИЦЕФ: Децата да се стават во центарот на демократската дебата

Приоритетите кои денеска ги поставуваме пред изборите ќе го одредат светот во кој децата ќе живеат утре, рече претставникот на УНИЦЕФ, Брнџамин Перк

Известување на МОН за случајот со ученичките од ОУ „Братство и единство“ во Охрид

МОН укажаува дека во надлежност на директорот е да ја организира, планира и води работата на основното училиште.

НАЈЧИТАНИ