• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 35
МИА11:04 14 септември 2017 ● Прочитано 366

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку социјалната мрежа Твитер повторно влезе во конфликт со политичкиот опонент на претседателските избори од ноември минатата година Хилари Клинтон.

- Нечесната Хилари Клинтон го обвинува секого (и за се нешто), но не и себеси, за својот изборен пораз, напиша Трамп. - Таа ги загуби дебатите и вистинскиот пат, додаде тој.

Трамп го напиша овој коментар во момент кога Хилари Клинтон медиумски ја рекламира својата нова книга „Што се случи“, во која прави анализа на ланските претседателски избори и нејзиниот пораз.

Таа пишува дека ќе преземе „одговорност за сите“ грешки за време на кампањата.

- „Мршојадците“ повторно се тука за да ја прогонуваат Хилари. Тие ги изразуваат своите чувства гласно и јасно, напиша Трамп.

Во предизборната кампања минатата година Хилари Клинтон рече дека половина од приврзаниците на нејзиниот противник се во „групата на мршојадците“.

Во заклучокот Трамп напиша: „Таа потроши големи пари, но на крај не победи“. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Статуа на сексуални робинки ги скара Осака и Сан Франциско

Осака ги раскина шестдецениските односи со Сан Франциско поради статуа на сексуалните робинки на јапонската армија.

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

НАЈЧИТАНИ