• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 4
Плусинфо10:59 14 септември 2017 ● Прочитано 535

Министерството за култура должи 15,5 милиони евра на две градежни фирми, изведувачи на новиот објект на Македонска филхармонија.

Финансиските обврски кон фирмите Страбаг и Гранит се одложени на некое време, а во целост ќе бидат исплатени во тек на следната година.

Договорот со Страбаг изнесувал 27 милиони евра, од кои се исплатени 12,6 до јуни годинава. Со Гранит, пак, договорот изнесувал 5,6 милиони евра, од кои се преостанати уште 93 илјади евра. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Десетдневен филмски маратон во Младинскиот културен центар

Проекциите ќе бидат од 9 наутро до 3 часот по полноќ или вкупно 240 часа филм.

Ставрески - режисер на „Исцелител“: Повеќе им се верува на исцелители отколку на лекари!

„Сакав да направам филм кој зборува за рушењето на рационалните вредности на кои треба да се базира едно општество, пред се здравството“.

Турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“ во Дом на АРМ

„Легендата на птицата Симург“ претставува музичко патување со разнообразни музички, танцувачки и сценски елементи.

Недела на современ шпански филм во Кинотека на Македонија

Филмската ревија ќе биде отворена вечерва со филмот „Среќни 140“ во режија на Грасија Керехета.

Детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето” во МКЦ

Фестивалот ќе биде затворен на 22 ноември со претставата „Малиот Принц“ во изведба на Театарот „Сенки и облаци“ од Скопје.

НАЈЧИТАНИ