• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 36
МИА10:50 14 септември 2017 ● Прочитано 377

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека синоќешната акција на припадници на косовските специјални полициски единици (РОСУ) е продолжување на притисокот врз Србите во Косово.

Припадници на РОСУ синоќа извршија претрес во просториите на општина Пеќ и го приведоа секретарот на локалниот огранок на Црвениот крст на Србија, Момо Дашиќ, откако претходно беа уапсени и секретарите на српскиот Црвен крст во Грачаница и Драгаш.

- Тоа е начин за заплашување на Србите и порака дека тие можат да бидат обвинети за се и сешто. Мораме да бидеме подготвени и да имаме правни тимови кои ќе се борат и ќе им пружат поддршка на нашите граѓани кои таму живеат, изјави Дачиќ во утринската програма на РТС.

Тој оцени дека кога Црвениот крст се смета за непријател, се гледа колку се отишло далеку во политиката на заплашување.

- Меѓународната заедница често се лути. И јас имав многу проблеми со големите сили по седницата на советот на Обединетите нации по мојата жестока реакција во врска со лагите кои доаѓаат од Приштина, истакна Дачиќ. Српскиот вицепремиер и министер за надворешни најави дека на седницата на ОН, на која ќе присуствува заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ, една од главните теми ќе биде Косово.

Инаку, во синоќешната акција, полицијата во Грачаница и Драгаш ги одзеде печатите на Црвениот крст и заплени документи за социјално загрозените семејства.

Од косовската полиција засега нема објаснување за синоќешната акција. Сепак, косовските медиуми тврдат дека во големата полициска операција се уапсени неколку луѓе поради шпионажа.

„Косово прес“, повикувајќи се на неименуван извор од полицијата, објави дека во акцијата е пронајден материјал кој укажува на илегално прибирање лични податоци во Косово. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Статуа на сексуални робинки ги скара Осака и Сан Франциско

Осака ги раскина шестдецениските односи со Сан Франциско поради статуа на сексуалните робинки на јапонската армија.

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

НАЈЧИТАНИ