• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 33
Плусинфо10:13 14 септември 2017 ● Прочитано 1068

Три илјади граѓани за три месеци го посетиле Изложбениот центар за електрична енергија „Матка“. Овој музеј на ЕВН, сместен во оригиналниот простор на старата хидроцентрала Матка, е прв од ваков вид во земјава и во регионот.

Изложбениот центар „Матка“ содржи експонати низ кои е прикажана историјата на електричната енергија во Македонија, како и промените што настанале со електрификацијата. Мултимедијалниот пристап и експонатите нудат уникатна можност за едукација и интеракција со посетителите без разлика дали се деца или возрасни.

Поставени се експонати за различните типови на производство на електрична енергија, приказ на ресурси, а интерактивните плазма панели и плазма топката, како и Ван де Графт генераторот нудат допир со електрицитетот.

- Електричната енергија е вистински феномен и еден од најзначајните пронајдоци на човештвото. Тргнувајќи оттаму, кај нас се роди идеја да создадеме место каде што сегашните, а особено идните поколенија ќе можат да се едуцираат и да ги надополнуваат своите знаења. Токму затоа, како општествено одговорна компанија, Изложбениот центар „Матка“ го ставаме на располагање на сите образовни институции во Македонија без надомест и се надеваме дека содржините што ги има тука ќе бидат дел од образовната програма. Наша цел е Изложбениот центар „Матка“ да биде место кое ќе ги охрабри и поттикне младите да сонуваат за иновации и прогрес - изјави Штефан Петер, претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија.

Неговиот впечаток кога прв пат ја посетил хидроцентралата во Матка бил како да ја сретнал заспаната убавица. Набрзо е решено старата зграда да се претвори во музеј кој ќе биде интересен, пред сѐ, за децата.

Доколку сакате да го посетите музејот можете да се најавите на мејл или да се приклучите во групите кои се организираат со водич на самото место.

Повеќе податоци има на www.matka.com.mk, /Facebook: Матка - Изложбен центар / Matka - Exhibition Center /Instagram: matka.exhibition.center

Влезот во Изложбениот центар „Матка“ е бесплатен за сите.

Изложбениот центар „Матка“ се отвори на 10 мај 2017 година. 


 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Шилегов ќе ги дислоцира галиите од Вардар

Најспорно е тоа што овие објекти претставуваат урбана опрема според документацијата издадена од градот, иако се градби на неколку ката, тврди Шилегов.

Пристигнати 324 барања за субвенционирање печки на пелети

Пријавувањето на јавниот повик почна на 15 ноември, траеше седум календарски дена, a се реализира по принципот „прв дојден прв услужен“.

Од денеска до сабота затворена улицата Втора македонска бригада

Aвтобуските линии со броевите 19 и 35 ќе бидат пренасочени по улицата Босна и Херцеговина, во двата правцa.

Стотици невработени почнаа да го чистат Скопје ГАЛЕРИЈА

„Генералката“ денеска почна од населбата Бутел и ќе трае дваесеттина дена.

Центар нема да троши пари за Нова година ама ќе има прослава на сквер „Јадран“

Околу шест милиони денари, колку што требаше да се одвојат за новогодишната прослава, ќе се пренаменат за чистота и социјална помош.

НАЈЧИТАНИ