• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 34
МИА10:12 14 септември 2017 ● Прочитано 279

Илјадници лица останаа без електрична струја по ударот на тајфунот Талим во Јапонија, при што се забележани удари на ветерот со јачина до 252 километри на час.

Властите предупредуваат на можна појава на лизгање на земјиштето и високи бранови.

Компанијата „Окинава електрик пауер“ соопшти дека во градот Мијаку, кој има околу 54.000 жители, повеќе од 18.000 домаќинства останале без електрична енергија.

Јапонската метеоролошка агенција предвидува дека тајфунот ќе го погоди островот Кјушу в недела, а во понеделник, најверојатно, ќе стаса во Токио. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Статуа на сексуални робинки ги скара Осака и Сан Франциско

Осака ги раскина шестдецениските односи со Сан Франциско поради статуа на сексуалните робинки на јапонската армија.

Американскиот лекар призна дека сексуално злоставувал повеќе од сто млади жени

Насар е обвинет дека сексуално ги злоставувал девојчињата додека наводно ги лекувал во неговиот дом или во клиниката на Универзитетот „Мичиген Стејт“.

Полски хостел се рекламира со нацистички пароли

Хостелот се наоѓа во малото место Цезаровице, а голем број корисници на Твитер хостелот го нарекоа „Дом на нацистите“.

„Фајненшл тајмс“: „Епл“ експлоатира кинески средношколци

„Фајненшл тајмс“ претходно објави дека 3.000 студенти од кинескиот град Женгжу работат до 11 часа дневно за тајванската компанија „Фокскон“.

По драматичниот пребег, промени на границата меѓу Северна и Јужна Кореја (ВИДЕО)

Армијата на Северна Кореја ги смени сите граничари од делот на границата со Јужна Кореја каде минатата недела еден нејзин војник успеа да побегне.

НАЈЧИТАНИ