• 24 септември 2017
  • Вести денес: 40
МИА10:07 14 септември 2017 ● Прочитано 401

Северна Кореја се закани дека ќе ја „потопи“ Јапонија и дека ќе ги претвори САД во „пепел и мрак“, како одговор на нивната поддршка за воведување нови санкции кон Пјонгјанг од страна на ОН.

Советот за безбедност на ОН во понеделникот едногласно усвои резолуција за воведување дополнителни санкции кон Северна Кореја, по поледниот, шести по ред, севернокорејски нуклеарен тест извршен кон крајот на август.

Во реакција на усвоената резолуција, Корејската комисија за мир во азиско-пацифичкиот регион, која е задолжена за ширење на пропагандата на Пјонгјанг во странство, повикува на распуштање на Советот за безбедност на ОН, кого го оквалификува како „инструмент на злото составен од подмитени земји, кои работат по диктат на САД“.

- Четирите острови на (јапонскиот) архипелаг треба да бидат потпени во морето со атомска бомба. Јапонија веќе нема потреба да постои во наша близина, се наведува во соопштението на Комисијата.

Натаму во текстот се упатуваат и закани кон Вашингтон, при што се додава дека Северна Кореја може „да го претвори континетелниот дел на САД во пепел и мрак“. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Малолетник со нож избоде шест лица во кафуле во Слатина

Еден од очевидците изјави дека момчињата биле нападнати без никаква причина, но дека напаѓачот и претходно им се заканувал на таму присутните.

Демонстрации во Барселона за независност на Каталонија

Шпанскиот Уставен суд го поништи регионалниот закон за свикување на референдум, а полицијата изврши апсења на каталонски претставници.

„Дојче Веле“: „Големиот брат“ се дистанцра од ЕУ и Германија

Во освртот се наведува дека тие разлики станаа особени видливи по воинствените закани на Трамп упатени кон Северна Кореја.

Силен земјотрес во реонот на Мекиско

Засега нема информации за жртви или предизвикани материјални штети, а не е објавено ниту предупредување за можна појава на цунами.

Ердоган: САД немаат право да и кажуваат на Турција какво оружје ќе купува

Ердоган вели дека на неговата средба со американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот во Њујорк, воопшто не ни било покренато такво прашање.

НАЈЧИТАНИ