• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 33
Плусинфо09:56 14 септември 2017 ● Прочитано 461

Утре во Мала станица во Скопје започнува фестивалот за детска литература „Да читаш е кул“ на кој ќе се одржуваат работилници за деца со писатели, илустратори, психолози и антрополози. Настанот ќе трае до недела и е во организација на издавачката куќа Табернакул од Скопје.

Фестивалот е во рамки на проектот „Читатели од иднината“ што се реализира во партнерство со издавачката куќа Дитурија од Албанија и со агенцијата „Арчипелаго онлус“ од Италија, со поддршка на програмата Креативна Европа на Европската Унија.

На настанот ќе има и трибина со учесници поврзани со книгата и читањето од повеќе аспекти (преведувачи, уредници, издавачи, автори за деца) од трите земји партнери во проектот.

Во придружната програма на фестивалот ќе има поетски рецитали, читачки сесии, театарска претстава и изложба.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Театарот „Војдан Чернодрински“ треба да биде самостојна институција

Театарот ја има претрпено најголемата штета во последните години, губејќи го брендот Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп.

„Јадран филм“ ѝ врати 300.000 евра на Агенцијата за филм

Како ќе се наплати остатокот ќе сезнае по завршување на истрагата на ЈО и Финансиската полиција кои ја проверуваат документацијата, вели Тозија.

Промоција на книгата „Песна без зборови" од Весна Малјановска

Малјановска е музички теоретичар, педагог и новинар во културно- уметничката програма на Македонската телевизија.

Патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес “ од утревечер во Охрид

Водичи за посетителите ќе бидат млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк.

Во Струмица премиера на претставата „Царот Владислав“

Ова е четврта премиера на НТ „Антон Панов“ за сезонава, а е работена по текст дебитантски текст на авторот, струмичанецот Борис Јанков.

НАЈЧИТАНИ