• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 34
Плусинфо09:33 14 септември 2017 ● Прочитано 416

Амбасадорот на Франција, Кристијан Тимониер, ја посети Агенцијата за остварување на правата на заедниците (АОПЗ) каде имаше протоколарана средба со директорите Илхан Рахман и Џелал Хоџиќ.

На средбата првенствено се дискутирало за состојбата на заедниците кои се под 20 отсто, нивната правична застапеност во админстрацијата, образованието на мајчин јазик и промовирање на нивната култура.

Рахман зборувал за позицијата и улогата на АОПЗ, како и потребата од измени на законт со кој ќе се зголемат ингеренциите на агенцијата. Хоџиќ, пак, го информирал амбасадорот Тимониер за идните планови на Агенцијата, како и очекувањата што поскоро да се обнови соработката со ОБСЕ.

На состанокот се зборувало и за потребата да се зајакнат капацитетите на невладините организации кои работат на прашања од областите на остварување на правата на заедниците под 20 отсто. Исто така, се договорила редовна соработка и координација помеѓу Агенцијата и Амбасадата на Франција.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Докиќ: Не тврдам дека се зголемува бројот на болни поради аерозагадувањето

Директорот на Клиниката за пулмологија и алергологија вели дека загадениот воздух е опасен не само за хронично болните, туку и за здравите.

Колку ќе се потроши за ентериер на Градска куќа, толку и за борба против отровниот воздух!

Коалицијата О2 реагира дека досега најмал е буџетот за заштита на животната средина.

Се чека првата пресуда за „Шамарите во Центар“

Судот ќе ја соопшти пресудата за советникот во Општината од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров, кој на минатото рочиште ја призна вината.

Заев и министрите ќе се соочат со прашања од пратениците

Последната седница за поставување пратенички прашања се одржа на 29 септември лани, непосредно пред распуштањето на минатиот состав на Парламентот.

Магла на дел од патиштата, најстудено утринава во Берово

Утре ќе се задржи стабилно и суво време, а од недела попладне во западните делови ќе има врнежи од дожд, а на планините снег.

НАЈЧИТАНИ