• 26 февруари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо09:33 14 септември 2017 ● Прочитано 516

Амбасадорот на Франција, Кристијан Тимониер, ја посети Агенцијата за остварување на правата на заедниците (АОПЗ) каде имаше протоколарана средба со директорите Илхан Рахман и Џелал Хоџиќ.

На средбата првенствено се дискутирало за состојбата на заедниците кои се под 20 отсто, нивната правична застапеност во админстрацијата, образованието на мајчин јазик и промовирање на нивната култура.

Рахман зборувал за позицијата и улогата на АОПЗ, како и потребата од измени на законт со кој ќе се зголемат ингеренциите на агенцијата. Хоџиќ, пак, го информирал амбасадорот Тимониер за идните планови на Агенцијата, како и очекувањата што поскоро да се обнови соработката со ОБСЕ.

На состанокот се зборувало и за потребата да се зајакнат капацитетите на невладините организации кои работат на прашања од областите на остварување на правата на заедниците под 20 отсто. Исто така, се договорила редовна соработка и координација помеѓу Агенцијата и Амбасадата на Франција.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Сообраќајка го отсече Волково од Скопје, повредена ќерката на Шенка Колозова

На мостот помеѓу Ѓорче Петров и Даме Груев не можат да поминат ниту автобусите на јавниот превоз, а ситуацијата ја влошува и снежниот нанос.

Забрана за камиони и на Плетвар и Ѓавоато

Како што соопштија од ЈП „Македонија пат“ забраната за движење на тешки товарни возила на Ѓавато важи од 20:25 часот, а на Плетвар од 20:15 часот.

Родилката од Кичево била задушена од неправилно поставен тубус?

Воздухот наместо во белите дробови бил насочуван во цревата, а при направената обдукција се увидело дека цревата се полни со воздух, дознава Нова ТВ.

Густа магла на Шапка и на Стража

Намалена видливост од 15 до 20 метри поради појава на магла има на Попова Шапка и на планинскиот премин Стража до 100м.

МТСП апелира да им се помогне на бездомниците од студот

„Дежурните тимови ќе ги згрижат и сместат бездомниците во пунктот во Момин поток - Скопје или во некој од регионалните пунктови за сместување“.

НАЈЧИТАНИ